Aparaty fotograficzne

Myślę, że artykuł ten należy zacząć od definicji aparatu fotograficznego, oraz opisu tego do czego służy. Jest to urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.


Klasyczny aparat fotograficzny jest urządzeniem przystosowanym do naświetlania materiału światłoczułego, umieszczanego we wnętrzu aparatu w postaci zwiniętej błony, wymiennej kasety z błonami ciętymi lub też kliszy szklanej. Obecnie aparaty fotograficzne na błony małoobrazkowe zostały prawie całkowicie wyparte przez aparaty cyfrowe, gdzie elementem światłoczułym jest matryca z elementami fotoelektrycznymi.

 

Skoro już znamy definicje tego urządzenia, to pewnie zapytamy po co go używamy?

 

Jestem pewien, że jakieś sto lat temu ktoś by mógł zadać to pytanie, jednak dzisiaj każdy używa aparatu, prawie każdy go posiada, czy to w telefonie, tablecie, czy jako urządzenie stacjonarne. Wiele osób zarabia na chleb przez robienie zdjęć i osoby takie potrzebują sprzętu z wyższej półki, dlatego sięgają po drogie lustrzanki, gdyż potrzebują takiej klasy sprzętu. Dla przeciętnego "Kowalskiego" taki sprzęt nie jest jednak potrzebny i może kupić dobrej klasy sprzęt za kilkaset złoty i jestem pewien, że sprzęt taki będzie służył mu przez długie lata i pozwoli uwieczniać wiele kluczowych chwil z jego życia.

 

Obojętnie jakiego sprzętu szukamy powinniśmy odwiedzić serwis aparatów fotograficznych. Tam z pewnością ktoś doradzi nam co powinniśmy wybrać. Warto jednak nie ufać sprzedawcą i wcześniej sprawdzić w internecie model jaki będzie nas interesował, by później się nie zawieść.