Wyposażenie ciemni fotograficznej

Strona główna » Wyposażenie ciemni fotograficznej

Ciemnia fotograficzna to miejsce w którym możemy wywołać zdjęcia. Przy pomocy odpowiednich sprzętów, a także chemii fotograficznej, w domowym zaciszu tworzymy miejsce, w którym wywołamy kliszę fotograficzną.

Przy tworzeniu ciemni najważniejsze jest ograniczenie dostępu do światła. Jedynym oświetleniem są żarówki w trzech kolorach: czerwone, zielone i pomarańczowe. Dobrze też mieć dostęp do dwóch pomieszczeń, które możemy przeznaczyć na swój sprzęt i zdobywanie doświadczenia z wywoływaniem. Chodzi o to, żeby podczas procesu wywoływania, jeżeli chcemy przejść do pomieszczenia, w którym jest dostęp do światła dziennego, mieć możliwość przejścia przez pokój "przechodni" - przedpokój naszej pracowni.

Wyposażając ciemnię potrzebujemy takich sprzętów jak: powiększalnik, kuwety, koreks, maskownica, zegar, suszarka fotograficzna, szczypce. Wszystkie te akcesoria pomogą nam przy wywoływaniu zdjęć uzyskać jak najlepszy efekt. Powiększalnik, dla przykładu, przydatny jest, jeżeli chcemy wykadrować zrobione kliszę, a kuwety do rozlewania odczynników chemicznych. Zegar to zwykłe ułatwienie, żeby nie przekroczyć czasu, który potrzebny jest na każdą konkretną czynność.

Równie istotna jest chemia fotograficzna, przy pomocy której możemy uzyskać zamierzony efekt: wywoływacz, przerywacz, utrwalacz, zmiękczacz, a także tonery. Wszystkie te substancje chemiczne są bardzo wrażliwe.

Nie można zapomnieć też o najważniejszym: papierze fotograficznym - bez tego nic nie zdziałamy, posiadając nawet najwyższej jakości odczynniki.

Wywoływanie zdjęć w domu na chemii fotograficznej fuji  to obecnie powracający trend. Dzięki popularyzacji fotografii cyfrowej, fotografia analogowa znajduje coraz więcej pasjonatów, którzy chcą spróbować "jak było kiedyś".